Borelioza z Lyme

Obecnie, borelioza, należy do najczęściej spotykanych chorób odzwierzęcych. Jak wiadomo jest ona przenoszona przez kleszcze a odsetek zakażonych krętkami kleszczy wzrasta z roku na rok. Każde stadium rozwojowe kleszcza (larwa, nimfa i osobnik dorosły) może przenieść bakterie, nie zawsze, fakt wbicia kleszcza musi mieć miejsce. Ryzyko zakażenia wzrasta z czasem pozostawionego kleszcza w skórze człowieka. Choroba przebiega w dwóch stadiach: wczesnym i późnym. Stadium wczesne cechuje się występowaniem wędrującego rumienia. Przeoczenie rumienia lub niepodjęcie leczenia skutkuje przejściem zakażenia w stadium późne. W pierwszym etapie mogą pojawiać się również gorączka, bóle głowy, osłabienie, bóle mięśni. Po kilku dniach może dojść do uogólnionego rozsiewu krętków drogą krwiopochodną do wielu narządów. Po kilku miesiącach lub latach u osób nieleczonych choroba przechodzi w stadium późne. Może ono przebiegać pod postacią przewlekłych, nawracających zapaleń stawów, neuroboreliozy, przewlekłych, zanikowych zapaleń skóry kończyn.

Objawy tej choroby mogą się również manifestować w stawie skroniowo-żuchwowym. Niestety są to objawy późne. Są one niespecyficzne i trudne do interpretacji, a manifestują się trzaskami, szmerami, tarciami
i przeskakiwaniami w stawie skroniowo-żuchwowym.

Bóle głowy , zwłaszcza okolicy skroni, potylicy i ciemienia mogą sugerować migreny, ale również mogą mieć związek z boreliozą.

Ostre bóle okolicy ucha podczas żucia i odwodzenia żuchwy pojawiające się cyklicznie oraz bolesność dotykowa zajętego stawu, mogą również sugerować późne stadium zakażenia boreliozą.

Jeżeli ukąszenie nastąpiło w okolicy głowy lub karku mogą wystąpić objawy porażenia nerwu twarzowego jako postać neuroboreliozy. Mogą pojawić się objawy nieswoiste takie jak drętwienie w okolicy ujść nerwów twarzowych, trudne do zlokalizowania, promieniujące bóle zębów, bóle głowy oraz zaburzenia smaku i węchu.

Pacjenci mogą się skarżyć na słabsze utrzymanie protez ruchomych w jamie ustnej niż zwykle. Związane jest to ze zmianami podłoża.

Również nieswoiste dolegliwości bólowe okolicy leczonych endodontycznie zębów mogą mieć związek z choroba podstawową.

Dlatego też jakakolwiek dolegliwość, z którą zgłasza się pacjent, nie może być zlekceważona i musi być poparta dokładnie przeprowadzonym wywiadem. Tylko takie procedury pozwolą nam na w miarę wczesne skierowanie pacjenta do odpowiedniego lekarza.