Bulimia i anoreksja - wyzwanie dla dentysty!

Problemy związane z zaburzeniami odżywiania rozpoczynają się w okresie dojrzewania. Początkowo nastolatki chcą zgubić kilka kilogramów, a z czasem staje się to ich obsesją. Przyczyny zaburzeń związanych z odżywianiem są różne : predyspozycje genetyczne, stres, uwarunkowania rodzinne, a także wzorzec kobiecego piękna ze wskazaniem na szczupłą sylwetkę.

Nie jest łatwo dostrzec początkowe objawy tych chorób ponieważ pacjenci wkładają dużo starań aby swoje nawyki żywieniowe utrzymać w tajemnicy.

Stomatolog jest właśnie jednym z pierwszych lekarzy , który może zwrócić uwagę na poważny problem zdrowotny. Objawy bulimii lub anoreksji są niezwykle wyraziście zaznaczone w jamie ustnej. Do najczęściej występujących i najbardziej charakterystycznych są erozyjne ubytki spowodowane wymiotami.

Praca z takim pacjentem jest niezwykle trudna i wymaga uświadomienia mu problemu, od którego pacjent podświadomie ucieka. Pacjenci najczęściej wiedzą , że maja problem ale nie są w stanie samodzielnie z nim walczyć.

Stomatolog może wskazać negatywne skutki zdrowotne zaburzeń odżywiania, okazać zrozumienie i akceptację, ale przede wszystkim uświadomić pacjentowi, że istnieje możliwość wyleczenia z choroby.