Pacjentka w ciąży w gabinecie dentystycznym

Jednym z elementów opieki nad kobietą ciężarną jest opieka stomatologiczna. Wiele kobiet jest przekonanych, że w czasie ciąży nie powinny leczyć zębów. Takie przekonanie wynika z licznych niejasności i może doprowadzić do powikłań. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej powodują zaostrzenie wszelkich stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, co może mieć wpływ na rozwój płodu, a nawet spowodować poronienie.

Obowiązkiem lekarza jest poinformować pacjentkę o grożących niebezpieczeństwach i przekonać ją o konieczności leczenia. Należy zapomnieć o starej zasadzie ?jedno dziecko jeden ząb?. Współczesna stomatologia dysponuje zarówno odpowiednimi materiałami, ze znieczuleniami włącznie, jak i metodami, które pozwalają na leczenie zębów u kobiety w ciąży, włącznie z leczeniem kanałowym. Badając kobiety ciężarne odwiedzające nasz gabinet obserwujemy stany zapalne dziąseł, które stanowią duży problem dla pacjentek. W wyniku zmian hormonalnych, a głownie zmiany stężenia hormonów sterydowych dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń. Prowadzi ona do obrzęku dziąseł i wzmożonego przepływu płynu dziąsłowego, co implikuje rozwój chorób przyzębia. Ponadto zmiana diety, częste wymioty, obniżone pH śliny oraz zaniedbania higieniczne przyczyniają się do rozwoju próchnicy, a w konsekwencji chorób miazgi.

Pamiętajcie, drogie ciężarne, że nawet jeśli jesteście sparaliżowane ze strachu przed dentystą to dla dobra waszego maleństwa takie wizyty są koniecznością, bo cena jaką możecie zapłacić za ich zaniedbanie może być bardzo wysoka.


Co ciężarna wiedzieć powinna.

- szczotkuj zęby po każdym posiłku ,a w przypadku wymiotów tylko wypłucz jamę ustną i odrocz mycie o co najmniej pół godziny

- codziennie stosuj nitkę dentystyczną

- stosuj pasty i płyny( bez alkoholu) zawierające fluor

- w II i III trymestrze płucz codziennie jamę ustną bezalkoholowym roztworem chlorhexydyny o stężeniu 0,12%

- oczyszczaj powierzchnię języka ponieważ w gromadzącym się na nim nalocie rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze

- leczenie stomatologiczne może być przeprowadzane w czasie całej ciąży ,ale najkorzystniejszym jest termin między 14 a 20 tygodniem

- należy unikać podjadania w nocy, poniważ przyczynia się to do większego odkładania płytki bakteryjnej

- kontrolne badania i profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne powinny być powtarzane w każdym trymestrze