Pytania często zadawane przez pacjentów.

1. Proszę o informację, czy pęknięcie szkliwa na zębach wiąże się automatycznie z koniecznością jego usunięcia? Czy da się to jakoś leczyć?  

Absolutnie taki ząb nie jest do usunięcia. W dobie tak znakomitych materiałów kompozytowych na pewno da się go naprawić.

2. Chciałam się dowiedzieć czy wybielanie przy pomocy lampy Beyond jest całkowicie bezpieczne dla zębów i czy są jakieś efekty uboczne? Jak często można wybielać zęby przy tej metodzie?"  

Jest całkowicie bezpieczne i nie uszkadza szkliwa. Jedyną niedogodnością jaka może wystąpić, to nadwrażliwość w trakcie zabiegu lub zaraz po nim, ale po paru godzinach ustępuje. Wybielał sobie u nas cały personel ze mną włącznie. Swoim dzieciom (24 i 28 lat) też wybielałam i nic się nie stało - wszyscy zdrowi , zęby nie wypadły i nic się z nimi nie dzieje. Producent podaję ze zabieg wystarcza na 2 lata ale ja uważam, że po roku zabieg trzeba powtórzyć. Powtarzamy i wszystko ok.

3. Proszę o informację, czy pęknięcie szkliwa na zębach wiąże się automatycznie z koniecznością jego usunięcia? Czy da się to jakoś leczyć?  

Absolutnie taki ząb nie jest do usunięcia. W dobie tak znakomitych materiałów kompozytowych na pewno da się go naprawić.

4. Czy podczas zabiegu wybielania zębów wybielane są również plomby?  

Niestety nie, plomby nie zmieniają koloru dlatego po jego ustabilizowaniu istnieje konieczność wymiany wszystkich plomb, które widać.

5. W jakim wieku należy udać się po raz pierwszy z dzieckiem do dentysty?  

Prosimy nasze pacjentki aby przyprowadzały swoje pociechy w okolicach ukończenia przez nie roku, a później regularnie co pól roku. Wcześniej oczywiście udzielamy mamom wskazówek jak pielęgnować ząbki maluszka.

6. Czy zna Pani preparat ?biała perła?? Czy jest on bezpieczny do wybielania zębów? 

Niestety nie mam żadnego doświadczenia w stosowaniu tego preparatu więc nie mogę się wypowiadać.

7. Mam poważy problem, diastemę ? szerokość ok. 6mm. Czy można coś na to poradzić, aby nie wstydzić się uśmiechu?  

To faktycznie dość duża diastema i myślę, że byłby kłopot ze skorygowaniem jej przy pomocy licówek kompozytowych. Polecam wizytę u ortodonty.

8. Dwa dni temu usunięto mi ósemkę. Opuchlizna cały czas się utrzymuje. Pytanie, do kiedy powinna ustąpić? 

 Trudno powiedzieć, trzeba włączyć antybiotyk.

9. Czy są jakieś środki farmakologiczne, które można stosować w przypadku ciągłego nieprzyjemnego zapachu z ust? 

Przyczyną najprawdopodobniej są problemy żołądkowe.
Czy są jakieś środki farmakologiczne, które można stosować w przypadku ciągłego nieprzyjemnego zapachu z ust? Przyczyną najprawdopodobniej są problemy żołądkowe.

10. Jak długo może boleć ząb po borowaniu? 

Miałem niewielkie ubytki w dwóch zębach, mija właśnie 10 dzień od wizyty o stomatologa i oba nadal mocno bolą przy gryzieniu czegoś twardego
Jeżeli bolą na nagryzanie to proponuje powtórną wizytę u dentysty. Mają prawo reagować na ciepło i zimno nawet do 3-ch miesięcy jeżeli była plomba światłoutwardzalna, ale nie na nagryzanie czegoś twardego.

11. Czy istnieje możliwość usunięcia szpary między górnymi jedynkami bez noszenia aparatu korekcyjnego? 

Raczej tak - wszystko zależy od szerokości szpary a także od warunków zgryzowych w jamie ustnej. Myślę że dentysta doradzi co można zrobić - polecam zamknięcie szpary przy pomocy materiału światłoutwardzalnego. Stosunkowo tanio i efekt dobry.

12. Jakie jest Pani zdanie odnośnie uzupełniania braków w uzębieniu. Czy implanty, to najlepsze rozwiązanie? Dodam, że nie mam dwóch górnych dwójek.  

To wszystko zależy od; kasy, zgryzu, higieny, oczekiwanego efektu, wieku, chorób ogólnoustrojowych. Jedno pewne - braki w uzębieniu trzeba uzupełniać a jak to już jest wypadkowa życzeń i oczekiwań pacjenta i możliwości lekarza.

13. Jakie pasty do zębów z dostępnych na rynku poleca Pani do codziennego użytku?  

Każda byle była używana - to oczywiście żart ale z higien u nas nie najlepiej. Rodzaj pasty zależy od schorzeń jaki ma pacjent. Inne stosujemy w przypadku chorób przyzębia inne przy próchnicy inne do wybielenia inne u dzieci itd. Proszę zwrócić szczególną uwagę na stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. osobiście uważam że jest absolutnie niezbędny.

14. U mojego 18 miesięcznego syna karmionego piersią stwierdzono próchnicę. Jakie jest ryzyko, że będzie to miało wpływ na jego stałe zęby? Czy mam odstawić karmienie piersią?  

Absolutnie proszę nie przestawać karmić piersią. Próchnica to nie nowotwór - nie daje przerzutów. Proszę zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej u dziecka, ograniczyć słodycze i wyleczyć ubytek.

15. Czy pastę do zębów należy okresowo zmieniać? 

 Jak najbardziej trzeba, polecam nawet zmianę firm np Colgate na Elmex itd.

16. Słyszałam, że zęby można leczyć laserem. Czy tą technikę można stosować również dla dzieci? Na czym polega ta technika? 

Tak można, zamiast typowego borowania ubytek opracowuje się laserem jagowo-erbowym, jagowo-neodymowym. Kiedyś bardzo się tym interesowałam ale ze względu na bardzo wysoki koszt urządzenia nie zrealizowałam zakupu. Niestety nie znam żadnego gabinetu gdzie jest stosowany. Co do dzieci to naprawdę nie wiem czy można. Jedyną niedogodnością dla pacjenta (poza ceną) jest nieprzyjemny zapach przypominający paloną kość.

17. Czy licówkę można założyć na każdy ząb? 

 Tak ale w odcinku przednim od kła do kła.