Związek chorób serca i naczyń krwionośnych z zapaleniem dziąseł i przyzębia

Zapalenie dziąseł i przyzębia jest łatwe do zdiagnozowania nie tylko przez lekarza ale również przez samego pacjenta. Zaczerwienienie ,obrzęk, ból, krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozchwianie zębów to typowe objawy stanu zapalnego. Czynnikami mającymi duży wpływ na zaistnienie takiego stanu są :wiek, palenie tytoniu, płeć męska, cukrzyca, otyłość, ale przede wszystkim nie przestrzeganie właściwej higieny . W jamie ustnej bytuje około 200 rodzajów bakterii, które ? osadzają ? się w miękkim nalocie znajdującym się na powierzchni zębów. Właściwe metody szczotkowania, odpowiedni jego czas, stosowanie płynu do płukania, nici dentystycznych doprowadzają do mechanicznego usuwania osadu i bytujących w nim bakterii, co stanowi znakomitą profilaktykę zapaleń dziąseł.

Wykazano obecność bakterii powodujących choroby przyzębia w blaszkach miażdżycowych i stwierdzono je tym częściej im bardziej nasilony jest proces zapalny dziąseł. Nie wykazano jednoznacznie, że leczenie chorób przyzębia obniża ryzyko zachorowania na choroby serca, ale istnieje wiele przesłanek, że może tak być. W związku z tym u wszystkich chorych z wysokim narażeniem na choroby sercowo- naczyniowe należy szczególnie położyć nacisk na profilaktykę zapaleń przyzębia.

Bezsprzecznie wykazano również związek chorób przyzębia z cukrzycą. Choroby te przyspieszają powstawanie cukrzycy, a jeżeli już ona występuje to pogarszają jej przebieg. Również ,przewlekłe zapalenie przyzębia u osób z chorobami nerek powoduje gorsze rokowanie co do wyleczenia choroby podstawowej.

Reasumując ? powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ustrzec się chorób dziąseł, a także przyzębia. Wskazane jest wyeliminowanie wszystkich możliwych czynników ryzyka chorób przyzębia: palenia papierosów czy unikania stresu. Najlepsze rezultaty daje nam jednak postępowanie profilaktyczne ? właściwa higiena oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym przynajmniej dwa razy do roku.