Wybity ząb stały u dziecka

Czym jest replantacja?

Replantacja to procedura polegająca na umieszczeniu wybitego zęba z powrotem w jego pierwotnym miejscu w zębodole. Jest to szczególnie ważne w przypadku zębów stałych u dzieci, ponieważ szybkie działanie zwiększa szanse na ponowne “wrośnięcie” zęba oraz zachowanie jego żywotności. Warto zauważyć, że wybitych zębów mlecznych nie poddaje się replantacji.

Pierwsze kroki po urazie

Jeśli dziecko dozna urazu, który skutkuje wybiciem zęba stałego, kluczowe jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków. Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą znacząco zwiększyć szanse na sukces replantacji.

Zachowanie spokoju

Najważniejsze jest zachowanie spokoju zarówno przez dziecko, jak i osobę udzielającą pomocy. Pozwoli to na skuteczne i precyzyjne działanie.

Unikanie ponownego wkładania zęba

Ząb powinien być umieszczony z powrotem w zębodole przez stomatologa. Jeśli jednak ząb zostanie umieszczony w zębodole przez emocje, nie należy go ponownie wyciągać.

Kluczowy czas

Replantacja zęba przeprowadzona w ciągu godziny od momentu wybicia znacznie zwiększa szanse na przyjęcie się zęba. Każda minuta powyżej tej godziny zmniejsza prawdopodobieństwo sukcesu.

Prawidłowe przechowywanie zęba

Aby zwiększyć szanse na skuteczną replantację, należy odpowiednio przechować ząb:

 • Nie dotykać za korzeń: Ząb należy uchwycić za koronę, czyli część widoczną w jamie ustnej.
 • Przechowywanie w jamie ustnej: Ząb można umieścić pod językiem dziecka lub między dziąsłem a policzkiem. Ślina jest naturalnym medium, które pomaga utrzymać ząb przy życiu.
 • Alternatywne metody przechowywania: Ząb można umieścić w pojemniku wypełnionym solą fizjologiczną lub mlekiem.

Wizyta u stomatologa

Po dostarczeniu zęba do gabinetu stomatologicznego, kluczowe jest jak najszybsze przeprowadzenie replantacji. Ząb zostanie odpowiednio zabezpieczony przed ponownym wypadnięciem, zwykle przy użyciu specjalnej szyny.

Proces unieruchamiania zęba

Stomatolog unieruchamia ząb za pomocą szyny przymocowanej do wybitego zęba oraz jego sąsiadów. Szyna pozostaje w jamie ustnej przez około 2 tygodnie, co jest najważniejszym okresem decydującym o zachowaniu żywotności zęba.

Zalecenia podczas noszenia szyny

Aby zwiększyć szanse na sukces leczenia, podczas noszenia szyny należy:

 • Stosować miękką dietę.
 • Oczyszczać zęby miękką szczoteczką.
 • Płukać jamę ustną preparatem zawierającym 0,1% chlorheksydyny dwa razy dziennie.

Kontrola po leczeniu

Po dwóch tygodniach, po zdjęciu szyny, stomatolog oceni stan żywotności zęba. Jeśli leczenie zakończy się powodzeniem, konieczne będą częste kontrole stomatologiczne w pierwszym roku po urazie:

 • Raz w tygodniu przez pierwszy miesiąc.
 • Następnie po 3, 6 i 12 miesiącach od urazu.
 • W późniejszych latach kontrole nie częstsze niż raz w roku.

Możliwe powikłania

Replantacja zęba może wiązać się z pewnymi powikłaniami, do których należą:

 • Zwężenie światła kanału wewnątrz zęba (obturacja): Może to utrudniać późniejsze leczenie kanałowe.
 • Resorpcja zewnętrzna korzenia: Polega na “zaniku” korzenia od zewnętrznej strony kontaktującej się z kością.
 • Ankyloza: Polega na “przyrośnięciu” korzenia zęba do kości wyrostka.

Kiedy replantacja nie powiedzie się

Czasami, mimo najlepszych starań stomatologa i pacjenta, uratowanie zęba jest niemożliwe, co prowadzi do jego obumarcia. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Wnioski

Profesjonalny dentysta potrafi ocenić stan zęba, zastosować odpowiednie środki zaradcze i udzielić wskazówek dotyczących dalszej opieki. Kluczowe przesłanie to fakt, że czas odgrywa najważniejszą rolę w przypadku replantacji zęba stałego u dziecka. Szybkie i odpowiednie działania, nawet w warunkach domowych, mogą znacząco wpłynąć na sukces leczenia.

Pamiętaj, że replantacja to procedura, która może uratować wybity ząb i przywrócić go do pełnej funkcjonalności. Każdy rodzic powinien być świadomy, jak postępować w przypadku takiego urazu, aby maksymalnie zwiększyć szanse na sukces.

 

Zastrzeżenie dotyczące treści

Informacje zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Treści publikowane na stronie nie stanowią profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Zawsze skonsultuj się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub leczenia. Nigdy nie ignoruj porady medycznej ani nie zwlekaj z jej uzyskaniem z powodu czegoś, co przeczytałeś na tym blogu. Autorzy bloga nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *