Wybielanie w skrócie

Marzeniem wielu osób jest posiadanie pięknego, białego uśmiechu. Jest bardzo wiele środków i sposobów aby otrzymać właściwy kolor zębów – trzeba jednak uważać, aby nie zrobić krzywdy sobie i swoim zębom. Niektórzy sięgają po domowe środki takie jak : sól, soda oczyszczona, cytryna i tym myją zęby, nie wiedząc, że uszkadzają sobie szkliwo.

W sklepach jest wiele past, które według reklam i producentów, gwarantują śnieżnobiały uśmiech. Niestety, aby uzyskać zadowalający efekt, należy odwiedzić gabinet stomatologiczny i oddać się w ręce specjalistów.

Pierwszą możliwością jaką mamy w gabinecie jest wybielanie nakładkowe. Polega ono na tym, że lekarz pobiera wycisk zębów lub wykonuje skani pracownia techniczna przygotowuje „szyny”, które po wypełnieniu odpowiednim materiałem nakłada się na zęby na określony czas.

Druga możliwość to wybielanie w gabinecie. Po zakwalifikowaniu przez lekarza do zabiegu należy przeprowadzić higienizację – usunięcie złogów kamienia nazębnego i piaskowanie. Następnie po upływie co najmniej tygodnia można przystąpić do wybielania. Zabieg ten polega na pokryciu zębów odpowiednim preparatem ,po uprzednim zabezpieczeniu dziąseł koferdamem i następnie aktywowaniu procesu wybielania przy pomocy odpowiedniej lampy. W naszym gabinecie stosujemy wybielanie lampą Beyond. Czas trwania całego zabiegu to około 1,5 godziny.

Każdy pacjent poddający się temu zabiegowi spodziewa się doskonałego efektu, który będzie utrzymywał się przez długi okres czas. Niestety, pamiętajmy, że tak nie będzie. Jaki uzyskamy efekt – tego nie wiemy i nigdy nie obiecujemy pacjentowi „ powalającej” bieli. Zęby maja różna skalę barw i naturalnie sine lub szare zęby nigdy nie wybielą się całkowicie. Pamiętajmy, że uzyskany zaraz po wybielaniu kolor nie jest docelowy. Jego stabilizacja trwa 7 – 10 dni. Bardzo ważna jest dieta. Spożywanie w ciągu tego okresu „kolorowych” pokarmów znacznie wpływa na zmianę barwy. Po samym zabiegu mogą również wystąpić białe plamy na szkliwie, które są efektem odwodnienia i zazwyczaj znikają w ciągu paru godzin.

Pamiętajmy, że aby utrwalić uzyskany efekt należy stosować odpowiednie pasty.